Logo_hovers_2017
Title
Svjetski festival animiranog filma /
dugometražno izdanje 12. - 17. lipnja 2005.
Svjetski festival animiranog filma / dugometražno izdanje 12. - 17. lipnja 2005.
hr | en
72-animafest_zagreb_2005

Vijeće festivala: Joško Marušić (predsjednik), Nicole Salomon (počasna članica),
Vladimir Stojsavljević, Milan Blažeković, Krešimir Zimonić, Hrvoje Turković, Mate Kukuljica, Vedran Mihletić

Organizacijska direktorica: Margit Buba Antauer  

Broj prijavljenih filmova za natjecanje 12
Filmovi u natjecanju za najbolji dugometražni film 12
Prikazani filmovi iz 16 zemalja
Filmovi u natjecanju «Reci to hrvatski» 9  
 

Međunarodni ocjenjivački sud:
Nicole Salomon – Francuska
Midhat Ajanović Ajan – Bosna i Hercegovina / Švedska
Dušan Kastelic – Slovenija
Vinko Brešan – Hrvatska
Krešimir Zimonić – Hrvatska  

Ocjenjivački sud natjecanja «Reci to hrvatski»
Vera Zima, glumica
Zvonimir Festini, redatelj
Joško Marušić, autor animiranih filmova 

Službene nagrade

Nagrada za životno djelo: Jeffrey Katzenberg

Natjecanje za najbolji dugometražni film

Velika Nagrada: Terkel i knibeTerkel in Trouble - Stefan Fjeldmark, Kresten Vestbjerg Andersen, Thorbjorn Christoffersen, Danska

Nagrada Zlatni Zagreb: Nyocker! The District! - Áron Gauder, Mađarska

Posebno priznanje prema odluci ocjenjivačkog suda
Shisha no sho /The Book of the Dead - Kihachiro Kawamoto, Japan
Hair High - Bill Plympton, SAD
Bland Tistlar /Among The Thorns - Uzi Geffenblad, Lotta Geffenblad, Švedska  

Natjecanje «Reci to hrvatski»

Nagrada za najbolje sinkroniziranu ulogu
Božidar Alić za sinkronizaciju uloge Merlin u filmu ''Potraga za Nemom''  (distribucija: Continental film)

Posebno priznanje prema odluci ocjenjivačkog suda
Lela Margitić za ulogu Gđe Kajbuš u filmu ''Pobuna na farmi'' (distribucija: Continental film)
Pero Juričić za ulogu Kralja Harolda u filmu ''Shrek 2'' (distribucija: Blitz film i video distribucija)

Priznanje distribucijskim kućama
Blitz film i video distribucija
Continental film  

Program plus
Kratka šetnja kroz povijest dugometražnog animiranog filma:
Cisaruv slavik/The Emperor's Nightingale (Jiri Trnka,1948., ČSSR)
Animal Farm (John Halas, Joy Batchelor, 1954., Velika Britanija)
Čudesna šuma / The Enchanted Firest (Milan Blažeković, 1986., SFRJ)
The Secret Adventures of Tom Thumb (Dave Bortwick, 1993., Velika Britanija)
Corpus Callosum (Michael Snow, 2002., Kanada)
Les Triplettes de Belleville/ Belleville Rendez-vous (Sylvain Chomet, 2003., Francuska, Kanada, Belgija)
Wallace & Gromit: Curse of the Were-Rabbit (Nick Park & Steve Box, 2005., Velika Britanija)