Logo_hovers_2017
Title
Svjetski festival animiranog filma /
1990.
Svjetski festival animiranog filma / 1990.
hr | en
37-plakat90_resize

Vijeće festivala: Celestin Sardelić, predsjednik
Šime Šimatović, Sanja Sarnavka, Zdenka Kukuljica, Ivan Cifrić, Anuška Nakić, Tomislav Javorčić, Želimir Koščević, Dragutin Vunak, Vjekoslav Majcen, Dušan Vukotić, Bodgan Žižić

Programski odbor: Dušan Vukotić, predsjednik
Borivoj Dovniković, Ladislav Galeta, Vinko Grubišić, Duško Petričić, Vesna Sudar, Goce Vaskov, Branko Vukšić

Direktor festivala: Borivoj Dovniković - Bordo

Broj prijavljenih filmova 354 iz 27 zemalja
Zemlje sudionice 21
Filmovi u natjecanju 43
Filmovi izvan natjecanja 50

Međunarodna selekcijska komisija
Walter Cavazzutti - Italija
Irene Kotlarz - Velika Britanija
Robert van Laer - Belgija
Nenad Pata - Jugoslavija
Rumen Petkov - Bugarska

Međunarodni ocjenjivački sud
Ralph Bakshi - SAD
Joachim Krek - Njemačka
Aleksandar Marks - Jugoslavija
Priit Pärn - SSSR
Cilia van Dijk - Nizozemska

Službene nagrade

Nagrada za životno djelo John Halas, Velika Britanija

Velika nagrada The Brooch Pin and the Sinful Clasp, Joanna Woodward, Velika Britanija

Nagrade u kategorijama

Filmovi od 45 sek do 5 minuta
Deadsy, David Anderson, Velika Britanija

Filmovi od 5 do 12 minuta
Wolnosc Nogy Freedom of the Leg, Piotr Dumala, Poljska

Filmovi od 12 do 30 minuta
Kak stat celovekom How to Become a Man, V. Petkevič, SSSR

Obrazovni filmovi
Back to Neverland, Jerry Rees, SAD

Filmovi za djecu
A Grand Day Out, Nick Park, Velika Britanija

Najbolji prvi film
Eternity, Sheryl Sardina, Kanada

Posebna nagrada “Zlatko Grgić” za animaciju
Tummy Trouble, Rob Minkoff, SAD

Posebne nagrade žirija
Juke-bar, Martin Barry, Kanada
Balance, Christoph & Wolfgang Lauenstein, Njemačka
Slike iz sjećanja Pictures From Memory Nedeljko Dragić, Jugoslavija
Knickknack, John Lasseter, SAD
Tma, svetlo, tma Darkness, Light, Darkness Jan Švankmajer, Čehoslovačka

Retrospektive
Filmovi Halas & Batchelor
In Memoriam Osamu Tezuka, Karel Zeman, Zlatko Grgić, Jim Henson, Ian Popescu Gopo
Retrospektiva njemačkog animiranog filma (izbor Detelina & Joachim Kreck)
Claymation - izbor filmova Willa Vintona
Retrospektiva talijanskih animiranih reklamnih filmova
Izbor nagrađenih filmova s festivala Ottawa ‘88, Annecy ‘89 i Varna ‘89
BILIFA - studentski animirani filmovi
Animirani filmovi MTV London

Dugometražni animirani filmovi
Fantasia, Walt Disney - RKO, SAD
All Dogs Go To Heaven, Don Bluth, SAD
Land Before Time, Don Bluth, SAD
The Rescuers, Wolfgang Reithermann (Walt Disney Prods.) SAD

Izložbe
Halas & Batchelor
Ilustracije autora Zagrebačkog škole
Oni koji dolaze - crteži mladih autora Zagreb filma

Predavanja
Kompjutorska animacija za 90., Dan McLoughlin, SAD
Novi kompjutorski sistemi The New Turnkey Computer Systems, Robi Roncarelli, Kanada
Kompjutorska animacija, Anne-Marie Guerin, Centre national de la Cinematographie, Paris

Cartoon Forum


Festivalski piknik Međimurska hiža (Čakovec)

Iz direktorovog izvješća

… Programski odbor odlučio je da od ove godine specijalna nagrada za animaciju koju dodjeljuje službeni žiri nosi ime jednog od velikana zagrebačke škole crtanog filma, nedavno preminulog Zlatka Grgića.

Autor plakata: Ivan Dorogi