Logo_hovers_2021
Title
World Festival of Animated Film /
7 to 12 June 2021
World Festival of Animated Film / 7 to 12 June 2021
hr | en
Hod Adler
Hod Adler
Director / Gen Tree (Student Film Competition 3, Films for Children Competition 4)
Denis Alenti
Denis Alenti
JURY / STUDENT FILM COMPETITION AND CROATIAN FILM COMPETITION
Sunčana Brkulj
Sunčana Brkulj
Director / The Tower (Student Film Competition 3, Croatian Film Competition 2)
Ira Bulić
Ira Bulić
Director / Crumble (Croatian Film Competition 2)
Franck Dion
Franck Dion
Director / Under the skin, the bark (Grand Competition Short Film 5)
Anna Dudko
Anna Dudko
Director / The Deep Water (Grand Competition Short Film 5)
Elena Felici
Elena Felici
Director / BusLine35A (Student Film Competition 3, Films for Children Competition 4)
Petrit Gora
Petrit Gora
JURY / STUDENT FILM COMPETITION AND CROATIAN FILM COMPETITION
Luce Grosjean
Luce Grosjean
Miyu Distribution / Lecture: What is Short Film Distribution?
Yael Honig
Yael Honig
Director / Yet the Sea is Not Full (Student Film Competition 1)
Ana Horvat
Ana Horvat
Director / A Day Out (Croatian Film Competition 2)
Chaerin Im
Chaerin Im
Director / Eyes and Horns (Student Film Competition 1)
Dea Jagić
Dea Jagić
Director / Shadows (Croatian Film Competition 2)
Nari Jang
Nari Jang
Director / Salvia at Nine (Grand Competition Short Film 5)
Yu-An Jao
Yu-An Jao
Director / Extravagantly Ordinary Night (Student Film Competition 4)
Thomas Johnson
Thomas Johnson
SELECTION COMMITTEE / GRAND COMPETITION SHORT FILM AND CROATIAN FILM COMPETITION
Irena Jukić Pranjić
Irena Jukić Pranjić
Director / Real Boy (Croatian Film Competition 1) / Book Presentation: Dnevnik snivanja i filozofiranja
Daria Kopiec
Daria Kopiec
Director / Your Own Bullshit (Grand Competition Short Film 4)
Rozalia Las
Rozalia Las
Director / Goodnight neighbour (Student Film Competition 4)
Sasha Lee
Sasha Lee
Director / Misery Loves Company (Student Film Competition 3)
Nikola Majdak Jr.
Nikola Majdak Jr.
Director / Rabbitland (Love 5: Ménage À Deux 2) / Panel: Key (Frames) to a Succesful Relationship
Paul Mas
Paul Mas
Director / Precious (Grand Competition Short Film 3)
Ignas Meilunas
Ignas Meilunas
Director / Matilda and the Spare Head (Films for Children Competition 3)
Marko Meštrović
Marko Meštrović
Director / The Raft (Grand Competition Short Film 6, Croatian Film Competition 2)
Dotan Moreno
Dotan Moreno
Director / We Were a Sterile Bomb (Grand Competition Short Film 4)
Lucija Mrzljak
Lucija Mrzljak
Director / The Stork (Grand Competition Short Film 4, Croatian Film Competition 1)
Ana Nedeljković
Ana Nedeljković
Director / Rabbitland (Love 5: Ménage À Deux 2) / Panel: Key (Frames) to a Succesful Relationship
Lucija Oroz
Lucija Oroz
Director / 45'' (Student Film Competition 2, Croatian Film Competition 2)
Carla Pereira
Carla Pereira
Director / Selection Process (Grand Competition Short Film 2)
Bruno Razum
Bruno Razum
Director / Can You See Them? (Grand Competition Short Film 1 / Croatian Film Competition 2)
Andrijana Ružić
Andrijana Ružić
Animafest Scanner / Book Presentation: Michael Dudok de Wit. A Life in Animation
Ronni Shalev
Ronni Shalev
Director / Gen Tree (Student Film Competition 3, Films for Children Competition 4)
Alon Sharabi
Alon Sharabi
Director / Gen Tree (Student Film Competition 3, Films for Children Competition 4)
Dash Shaw
Dash Shaw
Director / Cryptozoo (Grand Competition Feature Film)
Karla Skok
Karla Skok
Director / Hail Mary (Croatian Film Competition 2)
Peter Smith
Peter Smith
Director / Tales from the Multiverse (Grand Competition Short Film 6, Films for Children Competition 4)
Jenay Vogel
Jenay Vogel
Director / O-Bon, Anecdotes from Kyoto (Films for Children Competition 4)
Mladen Đukić
Mladen Đukić
Academy of Arts of the University of Banja Luka / AEON production