Logo_hovers_2017
Title
World Festival of Animated Film /
18 - 23 June 2002
World Festival of Animated Film / 18 - 23 June 2002
hr | en
19-plakat02_resize

15.  WORLD FESTIVAL OF ANIMATED FILM ZAGREB

Festival Council: Joško Marušić, president, Nicole Salomon, honorary member
Milan Blažeković, Ivan Ladislav Galeta, Dragutin Palašek, Pavao Štalter, Dragan Švaco, Krešimir Zimonić, Vladimir Stojsavljević, Mato Kukuljica, Hrvoje Turković, Vedran Mihletić

Program Direction: Mithad Ajanović Ajan
Organisation Direction: Margit Antauer Buba

Films entered for competition 978 from 46 countries
Participating countries 32
Films in competition 85
Films in student competition 53
Films out of competition 48

International selection comitee
Rada Šešić - Croatia
David Ehrlich - USA
Witold Nowak - Sweden

International Jury
Oxana Cherkassova - Russia
Joanna Quinn - Great Britain
Linda Simensky - USA
Georges Lacroix - France
Edo Lukman - Croatia


Student Competition Jury
Monique Renault - the Netherlands
Görgyi Elekes - Hungary
Carolina Lopez Caballero - Spain
Bärbel Neubauer - Germany
Nevenka Fišer - Croatia


Official awards

Life achivement award: Paul Driessen, the Netherlands/Canada

Award for Achievement in animation theory: Giannalberto Bendazzi, Italy

Grand Prix: Father and Daughter, Michael Dudok de Wit, the Netherlands/Great Britain

Zlatko Grgić Award for best first film
Pa, Neil Goodridge, Australia

Best Student Film Award
Sosedi Neighbours, Stepan Birjukov, Russia

5 equal awards at the discretion of the Jury
Strojenje instrumentow Tuning Instruments, Jerzy Kucia, Poland
Still Life with Animated Dogs, Paul & Sandra Fierlinger, USA
The Boy who Saw the Iceberg, Paul Driessen, Canada
Flux, Christopher Hinton, Canada
Bookashky Bookashkies, Mikhail Aldashin, Russia

5 special mentions
La Jeune Fille et les nuages Young girl and the clouds, Georges Schwizgebel, Switzerland
Zbrodnia i kara Crime and Punishment, Piotr Dumala, Poland
Barcode, Adriaan Lokman, the Netherlands
Strange Invaders, Cordell Barker, Canada
Un couteau dans les fourchettes A Knife Among the Forks, Alain Gagnol, Jean-Loup Felicioli, France
 

Student Competition
First Award: Que veut du pate de foie Who Wants Some Liver Pate, Anne-Laure Bizot, Amelie Graux, France
Second Award: Metalstasis, Matthew Hood, Great Britain
Thrid Award: Kazdodenna pasa Everyday Grazing, Martin Snopek, Slovakia

2 special mentions
Ilgobsal Kid, Sang-Nahm Kim, Korea
Pudavai Saree, Anitha Balachandran, India

Retrospectives
Films by Paul Driessen
Films by Piotr Dumala
Animation of Bosnia and Herzegovina
Norwegian animation retrospective
Canadian films outside of National Film Board
History of Japanese animation (Manga Tanjo, Anime Shingacho)
History of Croatian animation (Films by Duga filma)
In Memoriam Viatcheslav Khotenochkin, Faith Hubley, Jan Lenica, Alison de Vere, Dragutin Vunak, Ante Zaninović, Radovan Devlić
Aardman program
Best of the Best - winners of the international poll

Feature films
Metropolis, Rintaro, Japan (Bandai Visual Company)
Waking Life, Richard Linklater, USA(Detour Film Production)
Return to Neverland (Walt Disney Production)

Lecture
Japanese animation today (Masao Maruyama)

Round table
Flash Adventure - Croatian Tales of Long Ago

Animation computer workshop

Exhibitions
Artworks by Paul Driessen
Artworks by Radovan Devlić
6th Biennual International Exhibition of Caricatures
Works by "Divlje oko" Group
Birthday Greetings to Animafest 1972 – 2002


 

Poster by: Krešimir Zimonić