Logo_hovers_2025
Title
Svjetski festival animiranog filma /
2. do 7. lipnja 2025.
Svjetski festival animiranog filma / 2. do 7. lipnja 2025.
hr | en

ČETVRTAK NA ANIMAFESTU 2025: MEMOARI JEDNOG PUŽA, PIKNIK, ASIFA I WTF OFF
05/06/25

Dan tradicionalnog, svjetski slavnog Animafestovog piknika koji se ove godine održava u Parku Ribnjak nakon animirane povorke koja kreće s Trga Republike Hrvatske, ispraznit će središnju festivalsku dvoranu u SC-u do 15:30, ali to nikako ne znači da se već od jutra ne nude nove filmske avanture. Kinotekina prijepodneva i dalje su posvećena djeci i mladima. U brzome slijedu (9:30, 11:30, 14) tu se prikazuju filmovi za uzraste 3-6, 15+ i 11-14, naravno uz razgovore s autorima: Ivanom Dixonom (Bucka), Charlotte Annereau (Od kamenčića do kamenčića), Myeongji Lee (Praćenje: Kratko razmišljanje o neuzvraćenoj ljubavi), Fionom Rolland (Bobelova kuhinja) i Lucíjom Aimarom Borjas (Jedrenjak na kraju ulice). Aimara Borjas i Rolland danas će, u sklopu suradnje Animafesta i platforme Film u bolnici programa Sedmi kontinent Udruge Djeca susreću umjetnost, gostovati i u KBC-u Sestre milosrdnice gdje će njihovi radovi uveseliti male pacijente.

Kinoteka nastavlja dalje u 16 s južnokorejskim „Krvnim vezama“ (filmovima o obiteljskim odnosima u postmodernom dobu). Gostuje Jiwon Han, autorica filma More na dan kad se vraća magija. Slijedi Veliko natjecanje kratkometražnog filma 1 u 18 sati – posljednja prilika za ovu selekciju prikazanu na otvorenju festivala, a koja sadrži nove filmove Jelene Oroz (Nema mjesta), Seun Yee (Granice), Rand Beiruty (Sjene), Meejin Hong (Bujica), Christopha Horcha (Kako izgledaš večeras), Alekseja Evstignjejeva (Očeva pisma) i nizozemskog kolektiva Job, Joris & Marieke (Kvota). Središnji večernji termin u 20 sati donosi Memoare jednog puža oskarovca Adama Elliota iz Velikog natjecanja dugometražnog filma. Australski glinamacijski rad sa zvjezdanom glumačkom postavom (Sarah Snook, Kodi Smit-McPhee, Nick Cave, Eric Bana) nominiran je za Oscara te je osvojio glavnu nagradu festivala u Annecyju. Stvaran tijekom osam godina, film osvaja zagovorom nade i ljudskosti usuprot mnogobrojnim životnim nedaćama. Usprkos turobnim temama nesigurnosti, žalovanja i trauma, Memoari jednog puža primarno su sentimentalan, pametan i nježan film gorko-slatke intonacije s jetkim humornim naglascima te veličanjem bratsko-sestrinske podrške i povezanosti. Također je riječ o neuvijenoj posveti ekscentričnosti, neuklapanju i sanjarenju. Karakteristično za Adama Elliota, film se dijelom oslanja i na autobiografske inspiracije i žanr tragikomedije.

Muzej suvremene umjetnosti danas nudi dvije vrijedne reprize – fokusa na Južnu Koreju („Betonski snovi“, 17:30) i dugometražnog sardinijskog Balentesa (19:00). Četvrti Rise & Shine, program za razvoj i predstavljanje prvih i drugih kratkih animiranih filmova, danas počinje s radom u Studio-galeriji Klet u 16 sati pod mentorstvom Jelene Popović, Pedra Rivera i Anne Vášove. U MM centru od 15, odnosno 15:30 sati Međunarodna asocijacija animiranog filma ASIFA dodjeljuje svoju Nagradu za životno djelo (ASIFA Prize) Sayoko Kinoshiti, legendarnoj japanskoj animatorici, festivalskoj organizatorici, edukatorici, promotorici i dužnosnici, kao i ASIFA Student Award koje je dodjela popraćena projekcijom 11 nominiranih filmova. U 20 sati u MM centru može se vidjeti tematski program „Svijet na rubu“ 4 s djelima o protestima i aktivizmu, a publiku će pozdraviti Reynaert Vosveld (Palica).

U Kinu SC povratnici s piknika (i drugi Animafestovi posjetitelji) od 15:30 ponovno su sa slobodnim i zaigranim Natjecanjem studentskog filma. Nakon „jedinice“ slijedi „trojka“ (17:30) s kojom gostuju autori Marie-Hélène Van Thuyne (JUDY1964), Xiaoxuan Han (Vrana, zvjezdača i jednorog), Jelena Milunović (Lebdenje), Hyojung Kim (Prvi udah), Andrea Miletić (Beštija), Evridiki Papaiakovou (Makovi), Shadab Shayegan (Voćnjak kruške), Anja Rižkova (09.01.berkovich) i Tzuting Lee (LjubavZvijezda). I u večernjem terminu od 20 sati, u sklopu Velikog natjecanja kratkometražnog filma 4, publici se obraćaju animatori Tamás Patrovits (Gdje plavo susreće crveno), Petra Balekić (Sjena), Martinus Klemet (Mljac), Izabela Plucińska (Joko), Malek Eghbali (Kao prijatelj, kao jelen), Erick Oh (Večera) te Lea Vučko i Damir Grbanović (VSEMIR-Granica na Mirenskom polju).

Posebna poslastica može se u SC-u vidjeti u 22 sata. WTF OFF slobodni je i neovisni programski nasljednik slavnog Annecyjevog WTF-a Sébastiena Sperera prepoznatljivog po angažiranim radovima snažnih poruka. Sperer se proslavio nastojanjima da animirani film učini dostupnim baš svima, uključujući zatvorenike, pacijente i štićenike socijalnih ustanova. Program WTF OFF čini 12 filmova iz 8 zemalja – jedan sat čudnovatosti, glazbe, ljubavi i šljokica koji će Sperer i osobno predstaviti.