Povratak
U Francuskom paviljonu Studentskog centra održana je konferencija za medije uoči početka 30. Svjetskog festivala animiranog filma – Animafesta Zagreb 2020. koji se od 28. rujna do 3. listopada održava u Kinu SC, Teatru &TD, Kinoteci te na brojnim drugim gradskim lokacijama. Filmski program čini više od 300 filmova iz 40 svjetskih zemalja, a uz prestižna natjecanja tu su i fokus na kinematografiju Mađarske, program Majstori animacije s retrospektivama Georgesa Schwizgebela, Pavla Štaltera i hrvatskih klasika iz 1972., proslava 60. godišnjice festivala u Annecyju, Animafest PRO sa znanstvenim skupom Animafest Scanner VII i masterclassovima, trostruki izložbeni program te bogat Program za djecu i mlade.
Članove žirija i ugledne goste, hrvatske filmove u međunarodnim i hrvatskim konkurencijama i detalje atraktivnih programa predstavili su umjetnički ravnatelj festivala Daniel Šuljić, producentice festivala Matea Milić i Paola Orlić, pročelnica Gradskog ureda za kulturu Grada Zagreba Milana Vuković Runjić te autori hrvatskih filmova u Animafestovim natjecanjima Matija Pisačić, Tvrtko Rašpolić, Lucija Mrzljak i Kata Gugić. Porukom se okupljenima obratila i Zagrebačka banka, sponzor Natjecanja studentskog filma.
Daniel Šuljić pozdravio je okupljene u ime festivala koji je od 1972. u samom svjetskom vrhu i predstavlja jednu od najznačajnijih kulturnih manifestacija grada Zagreba, podsjetivši i kako Animafestov Grand Prix kvalificira za Oscara, European Animation Award i Annie Awards. Stoga je za Animafest 2020 i prijavljeno ukupno više od 1800 filmova. S posebnim zadovoljstvom Šuljić je naglasio i 4 hrvatska filma u ovoj najjačoj svjetskoj konkurenciji: Arku Natka Stipaničeva, hrvatsko-srpsku koprodukciju Umorstvo u katedrali Matije Pisačića i Tvrtka Rašpolića, spot The Closing Door Lucije Mrzljak za pjesmu oskarovca i dobitnika Emmyja Glena Hansarda te hrvatsko-estonski Toomas ispod doline divljih vukova Chintis Lundgren. Izdvojio je i imena neupitnih animacijskih klasika svih generacija, Andreasa Hykadea, Piotra Dumałe, Theodorea Usheva i Atsushija Wade, čiji se novi radovi prikazuju na Animafestu 2020. Također je naglasio raznovrsnost animacijskih tehnika i šarolika tematska opredjeljenja.
Šuljić je naveo kako će u žiriju Velikog natjecanja kratkometražnog filma, svojevrsnom svjetskom prvenstvu animacije, biti francuska producentica i programska selektorica Clémence Bragard, animacijska novinarka i producentica filmske glazbe intrigantne biografije Nancy Denney-Phelps, talijanska autorica Martina Scarpelli, doajen našeg eksperimentalnog filma Vladislav Knežević i mlada mađarska zvijezda animacije Réka Bucsi. Pred njima je težak zadatak ocjenjivanja 40 filmova iz 27 zemalja.
Žiri za Natjecanja studentskog i hrvatskog filma objedinjen je te ga čine francuski autor i selektor Laurent Crouzeix, kineska umjetnica s francuskom adresom Hefang Wei i banjalučki redatelj, producent i profesor, idejni tvorac Animacikla Mladen Đukić. Scarpelli, Bucsi i Wei boravak u Zagrebu iskoristit će i kako bi održale masterclassove namijenjen profesionalcima, ali otvorene i široj javnosti. Masterclassovi, njih ukupno 7 među kojima se ističe i onaj Petera Ramseyja o nastanku Oscarom nagrađenog filma Spider-Man: Into the Spiderverse, dio su programa Animafest PRO kojega je perjanica, kao i svake godine, međunarodni simpozij o suvremenoj animaciji Animafest Scanner VII (29. i 30. 9., Teatar &TD), također besplatan i otvoren za javnost. Scanner se sastoji od 3 panela, posebnu pažnju privlači tema "Žene u animaciji", dok je pozvani govornik dobitnik Animafestove Nagrade za izniman doprinos proučavanju animacije Chris Robinson.
Sve projekcije Natjecanja studentskog filma, koje broji 40 djela, besplatne su zahvaljujući sponzorstvu Zagrebačke banke.
Zagrebačka banka prepoznala je vrijednosti Animafesta Zagreb koji je, u svojih 30 izdanja postao jedan od ključnih festivala animacije u svijetu i mjesto na kojem se djeca, mladi i odrasli uče vrijednostima poput kreativnosti, razmjene ideja, inovativnosti i raznolikosti. Upravo zato i ove smo godine podržali i omogućili projekcije na otvorenom koje su najavile još jedno bogato izdanje festivala, kao i besplatan ulaz na sve projekcije Natjecanja studentskog filma te nagradu za Najbolji studentski film. Sada više nego ikad važno nam je podržati vrijedne kulturne projekte. Unatoč svim izazovima koje je ova godina stavila pred organizatore festivala, čestitamo na organizaciji i veselimo se otvaranju festivala – izjavili su iz Zagrebačke banke.
Šuljić je također podcrtao nekoliko filmova Natjecanja studentskog filma, primjerice poljski Portret žene temeljen na pjesmi nobelovke Wisławe Szymborske, ujedno i jedan od filmova poteklih s Poljske škole za film, televiziju i kazalište u Łódźu, dobitnice Nagrade za najbolju školu animacije Animafesta 2020. Boje naše zemlje u studentskoj konkurenciji brane Kata Gugić (Cockpera) i Sunčana Brkulj (I'm Not Feeling Very Well), dok temeljit uvid u aktualnu hrvatsku animiranu produkciju nudi Natjecanje hrvatskog filma s ukupno 19 djela, među kojima su, primjerice, novi filmovi Marka Tadića i Lucije Bužančić te dosta studentskih filmova s Odsjeka za animirani film i nove medije ALU Zagreb. Na posebnoj projekciji 1. 10. (Kino SC, 22 sata) bit će, pak, prikazana hrvatska premijera dugometražnog filma Dalibora Barića Slučajna raskoš prozirnog vodenog rebusa.
Matea Milić govorila je o animacijskoj kinematografiji Mađarske – zemlje u fokusu Animafesta 2020. Kroz 6 opsežnih programa koje kurira povjesničarka animacije Anna Ida Orosz obuhvaća se više od stotinu godina bogate animiranofilmske povijesti naše susjede, s posebnim naglaskom na suvremeno žensko pismo.
Među uglednim gostima festivala, kojih je ove godine više od 70, Paola Orlić posebno je istakla dobitnika festivalske Nagrade za životno djelo Georgesa Schwizgebela, velikana švicarske i svjetske animacije koji dolazi već na otvaranje festivala 28. rujna, baš na svoj 76. rođendan. Schwizgebel je veliki prijatelj Animafesta i najnagrađivaniji autor u festivalskoj povijesti, koji je usprkos visokoj dobi i svjetskoj pandemiji odlučio doći u Zagreb. U ljepotu njegove znamenite tehnike slikanja na foliji nadahnute klasičnom likovnošću i glazbom publika Animafesta moći će se uvjeriti na retrospektivi u sklopu programa Majstori animacije, a retrospektivu prati i izložba "Majstor poetskih vizija" koja se održava 28.9. – 2.10. u Galeriji Kranjčar (12-19 sati, svečano otvaranje 29. 9. u 18). Druga značajna izložba koja se održava u sklopu Animafesta nosi naziv Iza kulisa 2, odvija se u prostorima ULUPUH-a (29. 9. – 3. 10., 10-20 sati, svečano otvaranje 30. 9. u 13:30) te okuplja making of radove autora čiji su filmovi zaslužili nastup u Velikom natjecanju.
Na konferenciji za medije istaknute su i špica te ilustracija Animafesta 2020 japanske autorice Yoriko Mizushiri. Ovoj animatorici osebujne estetike Animafest priređuje retrospektivu koja će po svome obimu i značaju biti relevantna i u globalnom kontekstu. Autorice vizualnog identiteta su, pak, Ana Kunej i Alma Šavar iz dizajnerskog studija Kuna zlatica.
U retrospektivnim programima Animafesta 2020 zaslužno mjesto pripada i Zagrebačkoj školi crtanog filma – uz tradicionalni osvrt Borivoja Dovnikovića Borde, ovoga puta na 1972. godinu, Animafest 2020 odaje počast Pavlu Štalteru, jednom od istaknutih autorskih osobnosti Škole. Matea Milić je također uputila na proslavu 60. rođendana festivala u Annecyju, najvećeg svjetskog festivala animacije koji u Zagrebu prikazuje bisere francuske animacije u izboru umjetničkog ravnatelja Marcela Jeana, ali i kasnonoćni program WTF s radikalnijim novim 18+ filmovima. U skladu s time, velik broj gostiju ove godine dolazi upravo iz Francuske. Iako se ove godine zbog poznatih okolnosti manji dio programa Animafesta odvija na otvorenom negoli što se to uobičajilo proteklih godina, najvažniji hrvatski filmski festival ipak "zaposjeda" brojne gradske lokacije, a o toj tradicionalnoj vezi Zagreba i Animafesta govorila je Milana Vuković Runjić.
Ovogodišnji Animafest posebno nam je dragocjen, ne samo zato što je trideseti, već i zato što se odvija u vrlo neobičnim i složenim okolnostima. Ni pandemijski uvjeti ni stalne trešnje ne mogu nam stati na kraj pa će se i ove godine Animafest odviti na raznim lokacijama , a meni je osobito drago što će biti prisutan u brojnim kvartovima u suradnji s kulturnim centrima. Lista autora i filmova doista je dojmljiva s više od 300 filmova. To je pravi slap fantastičnih filmova i dokaz da nećemo posustati i da nam nikakvi teški uvjeti neće stati na kraj – rekla je Vuković Runjić.
Matea Milić istakla je kako se Animafest 2020 odvija u potpunosti u skladu s mjerama i preporukama za sprečavanje širenja bolesti COVID-19. Kako zbog pandemije koronavirusa Animafest 2020 ne može, kao što je to činio prethodnih godina, ugostiti više od 2000 mališana u kinu, omogućeno je besplatno online praćenje u školama i vrtićima Natjecanja filmova za djecu – također međunarodne konkurencije za koju filmove bira medijska psihologinja Martina Peštaj i kategorizira ih prema uzrastu. Osim natjecanja, tu je i atraktivan Obiteljski program, idealan za gledanje u pratnji roditelja. Osim u Kinoteci, uobičajenom središtu Animafestova Programa za djecu i mlade, u nedjelju 4. listopada Obiteljski program dolazi i u Travno, Trešnjevku, Dubravu, Sesvete i Maksimir, u sklopu programa Animafest u Vašem kvartu. Ulaz na sve programe u kulturnim centrima Grada Zagreba je besplatan. Obiteljski program počinje već ove subote 26. 9. u Kinoteci s prvim Obiteljskim programom i u Kinu Metropolis MSU-a s dugometražnim filmom Slavna invazija medvjeda na Siciliju Lorenza Mattottija. Radionicu optičkih igračaka za djecu u Medijateci Francuskog instituta vodit će Antonija Veljačić (3. 10., prijave na: [email protected]).
Pri kraju konferencije za medije okupljenima su se obratili i autori hrvatskih filmova u Animafestovim natjecanjima.
Veselimo se projekciji uživo. Mi smo film radili zbog publike i svaka prilika da ga javno prikažemo nas raduje. Hoće li se film Umorstvo u katedrali razviti u animiranu seriju ovisit će o interesu i priljevu sredstava – rekli su Matija Pisačić i Tvrtko Rašpolić.
The Closing Door je animirani spot koji sam radila u suradnji s Glenom Hansardom iz Irske. Upoznali smo se u Estoniji nakon njegovog koncerta. Javio mi se jer mu se svidjelo što radim. Od njega sam dobila cijeli album i mogla sam odabrati pjesmu za koju ću napraviti spot – kazala je Lucija Mrzljak.
Za Cockperu sam ideju dobila čim sam pročitala Ezopovu kratku priču. Spojila sam je s operom jer sam ljubitelj kazališta, radila sam i scenografije i kostimografije. Jako se veselim projekciji jer sam kroz volontiranje na Animafestu prije desetak godina razvila interes za animaciju - zaključila je Kata Gugić.
Ulaznice i festivalske iskaznice mogu se kupiti online na: animafest.kupiulaznicu.hr. te tijekom festivala na blagajni Kina SC. Festivalski paket od 200 kuna uključuje iskaznicu s kojom se ulazi na sve projekcije (osim svečanog otvaranja) i promotivne materijale Animafesta. Iskaznica se podiže u Uredu za akreditacije u predvorju Kina SC od 28. rujna. Redovna ulaznica za Veliko natjecanje i Best Of stoji 30 kuna, a sve ostale programe 25 kuna. Ulaz na projekcije Natjecanja studentskog filma, programe koji su posebno označeni u rasporedu, Animafest PRO te na popratna događanja je besplatan