Logo_hovers_2024
Title
Svjetski festival animiranog filma /
6. do 11. lipnja 2022.
Svjetski festival animiranog filma / 6. do 11. lipnja 2022.
hr | en

Svečano je otvoren jubilarni Animafest 2012
29/05/12

Jubilarno izdanje Svjetskog festivala animiranog filma Animafest Zagreb otvoreno je večeras u svečanoj atmosferi prepune i prigodno ukrašene dvorane kina Europa uz drage i važne festivalske goste iz cijeloga svijeta te čelne ljude Animafesta, HAVC-a i gradskih institucija. Okupljene su pozdravili: Daniel Šuljić umjetnički ravnatelj Animafesta, producentice Vjera Matković i Olinka Vištica, zamjenica gradonačelnika Grada Zagreba Jelena Pavičić Vukičević, ravnatelj HAVC-a Hrvoje Hribar i dobitnici festivalskih nagrada, koje dodjeljuju članovi Vijeća Animafesta – predstavnici Zagrebačke škole crtanog filma Borivoj Dovniković Bordo, Pavao Štalter i Zlatko Bourek te japanski majstor animacije, dobitnik Nagrade za životno djelo i svojevrsni kum Animafesta, veliki Yoji Kuri.

Otvorenje su uveličali mnogi strani gosti, autori i filmski profesionalci te članovi velikog i studentskog žirija na čelu s trostrukim dobitnikom Animafestova Grand prixa, Estoncem Priitom Pärnom, svjetskom animacijskom zvijezdom - mladim irskim animatorom Davidom OReillyem, te redateljem animacije Denisom Tupicoffom iz Australije. Svi su s velikom radošću pozvali sve ljubitelje filma i animacije da uživaju u jedinstvenom i bogatom programu s gotovo 400 filmova, koji se prikazju u kinima Europa, Tuškanac i Cineplexx Centra Kaptol, te u brojnim popratnim programima – izložbama, performansima, radionicama i razgovorima s autorima filmova koji će uveličati proslavu slavnih 40 Animafestovih godina.    

“I djeca i teški ovisnici o animaciji - nitko neće ostati gladan i žedan animiranih filmova”, kratko je i jasno opisao festivalski program Daniel Šuljić, umjetnički ravnatelj Animafesta, pozdravljajući punu dvoranu kina Europa i pozivajući gledatelje da pogledaju sve što će Animafest prikazati u sljedećih šest slavljeničkih dana. Producentica Animafesta, Vjera Matković, pozdravila je publiku u ime cijelog festivalskog tima, koji čini 150 ljudi te se zahvalila sponzorima i partnerima: Hrvatskom audiovizualnom centru, Gradu Zagrebu, MEDIA desku Hrvatske, Zagreb filmu, B-netu i Pčelici Zagrebačke banke. Olinka Vištica, producentica festivala, zaželjela je za Animafestov 40. rođendan u ime svojih suradnika tri želje: modernizaciju i digitalizaciju kina bez kojih nema festivala, filmski centar koji bi udomio sve zagrebačke festivale te javnu televiziju koja će kvalitetnim programom educirati buduće generacije ljubitelja filmova.

Hrvoje Hribar, ravnatelj HAVC-a, nadovezao se na riječi Olinke Vištice potvrdivši uspješan rad na modernizaciji kina te je pozdravio i zaželio prisutnima uživanje u filmovima: “Zagrebački crtani, grešan, multinacionalni svijet odveo nas je daleko i nadam se još i dalje. Zahvalio bih svima koji su to omogućili, predstavnicima Zagrebačke škole crtanog filma i nadam se da ćemo filmove proizvoditi barem upola toliko dobro kao što su to činili oni – dodao je Hribar. Zamjenica gradonačelnika Grada Zagreba, Jelena Pavičić Vukičević, pozvala je goste da posjete grad i uživaju u svojem boravku te je i službeno proglasila festival otvorenim.

Nakon što su topovi s konfetima prošarali nikad ljepšu dvoranu kina Europa, posjetitelji su gledali festivalsku špicu grupe studenata Odsjeka za animaciju i nove medije Akademije likovnih umjetnosti u Zagrebu te je dodijeljena nagrada najboljoj školi animacije u 2012. godini Umjetničkoj akademiji Turku iz Finske. Vanja Andrijević, hrvatska producentica i članica selekcijske komisije za studentsko natjecanje i natjecanje namjenskih filmova nagradu je uručila Eiji Saarinen, producentici te sjevernjačke oaze animacije i autorskog filma. Filmolog i član Vijeća Animafesta, Nikica Gilić, Nagradu za izuzetan doprinos proučavanju animacije uručio je Olivieru Cotteu uz časnu najavu: “On je jedan od najboljih analitičara autorske animacije, komercijalne produkcije i teoretičar pop-kulture. Njegove knjige čitaju se na engleskom, njemačkom, francuskom i kineskom, uskoro – nadam se – i na hrvatskom.” Zahvalivši na nagradi, Cotte je posebno istaknuo zadovoljstvo što je nagradu primio u Zagrebu, gradu u koji često dolazi i za koji ga vežu brojne uspomene, prijateljstva i fantastična festivalska atmosfera.

Vesna Dovniković, članica Vijeća Animafesta, uručila je jednu od najiščekivanijih nagrada večeri - Nagradu za životno djelo, i to pioniru nezavisnog japanskog filma –Yojiu Kuriu, majstoru animacije koji je iznimno važan za Animafest jer je 1969, kao član ASIFA-e, nazočio londonskom sastanku na kojemu je Zagreb dobio licencu da osnuje festival animacije, što se i dogodilo 1972. godine. Yoji Kuri obratio se publici u svom jedinstvenom, jednostavnom i humorističnom stilu, baš poput svojih filmova: „Ja sam Yoji Kuri i htio bih vam čestitati 40. rođendan. Želio sam doći u Zagreb na prvi festival prije 40 godina, no ipak nisam. Zato sam posebno sretan, jer sam danas ovdje, sretan sam zbog nagrade i oduševljen ljepotama grada. Vrijeme leti. Imam već 84 godine. Noge me loše služe, ali imam dobre zube, nemam karijes. Nemam karijes zato što imam protezu – obratio se Yoji Kuri oduševljenoj publici, koja ga je pozdravila velikim pljeskom.   Nakon simpatičnog Kuria na pozornicu kina Europa izišli su doajeni Zagrebačke škole crtanog filma, jednog od najvažnijih fenomena u hrvatskoj povijesti umjetnosti izravno odgovornog za Animafestovu slavu.

Zlatko Bourek, Borivoj Dovniković Bordo i Pavao Štalter preuzeli su u ime grupe autora posebno priznanje Animafesta koje im je uručio Darko Kreč, predsjednik festivalskog Vijeća. Prije nego što je počeo filmski program, predstavljeni su članovi selekcijskih komisija i žirija.  

Filmski program Animafesta počeo je još jučer filmovima iz Programa za djecu i mlade, Velikog natjecanja, najboljih europskih filmova, finalista nagrade Cartoon d’Or, Europskih TV serijala te prve serije filmova retrospektive Yojia Kuria. Animafestov program u srijedu počinje u 11 sati u kinu Europa programom Grand prix 1972-2012, podsjetnikom na sve pobjednike dosadašnjih festivala koji su u četiri desetljeća ispisivali povijest animacije. Programi s najboljim novim kratkometražnim filmovima prikazuju se u svim kinima uz napomenu da je kino Europa rezervirana za Veliko natjecanje i Veliku panoramu, Tuškanac za Studentsko natjecanje i Studentsku panoramu, a Cineplexx Centra Kaptol za reprize i radove iz Natjecanja namjenskih filmova. U Maloj dvorani kina Tuškanac održat će se razgovori s autorima među kojima ističemo predstavnike nove japanske animacije Miraia Mizuea, Atsushia Wadu i Masakia Okudu te predstavnicu francuske animacije Agnès Patron i predstavnike jake kanadske delegacije autora na Animafestu - Pierrea Hérberta i Theodorea Usheva.