Povratak
Program za djecu i mlade Animafesta Zagreb 2019, čiji se filmski dio najvećim dijelom odvija u dvorani Kinoteke prema rasporedu prilagođenom roditeljima, vrtićima i školama, obuhvaća međunarodno Natjecanje filmova za djecu, atraktivni Obiteljski program s uzbudljivim dugometražnim filmovima i tematskim kratkim selekcijama, radionice optičkih igračaka i animiranog filma za djecu i mlade, predstavu i filmove na otvorenom te besplatne programe smještene u kulturne centre Grada Zagreba. Animafest i ove godine u suradnji s udrugom Djeca susreću umjetnost s projekcijama i razgovorima s autorima gostuje i na pedijatrijskim odjelima zagrebačkih bolnica, a za cjelokupni Program za djecu i mlade pripremio je posebne festivalske cijene ulaznica za klince i roditelje.
Međunarodna konkurencija Natjecanja filmova za djecu broji 36 filmova iz 24 zemlje svijeta. Filmove je odabrala slovenska medijska psihologinja Martina Peštaj, urednica Dječjeg i omladinskog programa Radiotelevizije Slovenije, koja ih je razvrstala prema prilagođenosti četirima dobnim kategorijama (4-7, 7-10, 10-14 i 14+). U Natjecanju filmova za djecu osjeća se poznavanje dječjih emocija i razmišljanja, djetetove sposobnosti razumijevanja i djelovanja, humora, igre i radosti. U četiri nadahnjujuća programa svatko će pronaći film koji će ga privući, dotaknuti, iznenaditi, nasmijati ili ganuti do suza. Filmovi za djecu nude nam ovdje prve korake u svijet umjetnosti, estetike, pripovijedanja, no istovremeno su autorski iskazi inspiracije odraslih sitnim trenucima dječjeg svijeta. Odabrani su filmovi svaki za sebe iznimni po sadržaju, porukama, likovnom izrazu i tehnici animacije. Iako prilagođeni djeci, to su i dalje filmovi umjetničke animacije, kakve djeca ne mogu vidjeti u televizijskim programima ili na standardnom kinorepertoaru.
Program za predškolsku djecu (4 – 7 godina) pun je čuđenja: nad sunčanim jutrima (iranski film Jutro, r. Reyhane Kavosh), ružama, morskim životinjama koje kucaju na prozor podmornice (japanski film Hiro i Hana – miljenici morske vidre, r. Ayako Kishi) ili nad hrabrošću male ovce (njemački film Ovca, r. Julia Ocker). Prikazuje nam priče o prijateljstvu na ledenoj santi (britanski film Polarne suprotnosti, r. Diana Wey), s posjetiteljem iz svemira (češki film Na istoj valnoj duljini, r. Radoslava Lacková) i u malom životinjskom kafiću gdje sućutni mačići tješe žalosnu vidru. U ovom se programu prikazuju i dva nova hrvatska filma – Toofa & Poofa Denisa Alentija i Kuc-kuc Ivane Guljašević – kao i nova epizoda klincima omiljenog serijala Kolje Sakside Koyaa – Neuhvatljivi papir.
Program za mlađe školarce (7 – 10 godina) poziva na zečićev rođendan, ali i na susret s čudovištem koje to zapravo i nije (Matilda, Francuska/Španjolska/Belgija, r. Irène Iborra Rizo, Eduard Puertas Anfruns). Filmovi nam ovdje pokazuju da je dobrota uvijek bolja kad se dijeli i da su pravi prijatelji najbolje društvo. Ne nedostaje ni jurnjave, jedna je po kući, a druga kroz šumu. Sve priče prate vječna pitanja: tko sam, koliko sam snažan i koliko brzo rastem, zašto sam ponekad drukčiji i zašto se zacrvenim kad sretnem djevojčicu iz susjedstva (Vitellova bljakasta cura, Danska/Velika Britanija, r. Dorte Bengston)? Naposljetku, tu je i vuk iz poznatih bajki u drukčijem svjetlu (Ja sam najjači, Francuska/Belgija, r. Arnaud Demuynck, Anaïs Sorrentino), kao i novi nastavak Mačka Murija (r. Jernej Žmitek).
Program za starije školarce (10 – 14 godina) vodi gledatelje u Indiju (Drvo u cvatu, r. Meera Krishnamurthy), Kolumbiju (Dnevnik šarenog autobusa, r. Nikolay Moustakov) i prapovijest gdje se događala prva priča o Romeu i Juliji (hrvatski film Martina Babića Balada o fruli i ogrlici). Braća kreću na lutanje u planine (francuski film Mirna voda, r. Etienne Baillieu), a djedice se nakon dugog i sretnog života oproste i odlete u oblake (Zmaj, Češka/Slovačka/Poljska, r. Martin Smatana). Prijateljstvo iznenadi osamljene vukove (Veliki vuk i Mali vuk, Francuska/Belgija, r. Rémi Durin), a nova susjeda mladića (Dobrodošlica, Kanada, r. Laura Stewart). I mala čarobnica je iznenađena kad mora začarati žabu (Vještica, Češka, Anna Němečková), a gledatelji će se zasigurno naći osupnuti i nad tjelovježbom ružičastih flaminga (Atleticus: dvorana za vježbanje, Francuska, r. Nicolas Deveaux).
Filmovi za mlade (14+) donose najvažnije teme mladosti: pitanja o životu, smislu i sreći. Osobna priča gradit će se kroz sjećanja (Guaxuma, Francuska/Brazil, r. Nara Normande; Stric Tomas broji dane, Portugal/Kanada/Francuska, r. Regina Pessoa), a kroz iskušavanje granica pronaći će se mjesto pod suncem (Fina prašina, Italija, r. Alessandra Boatto, Gloria Cianci, Sofia Zanonato). Trkač će svoj bolni gubitak preliti u olimpijsko zlato (Orlova krila: Billy Mills, Španjolska/SAD r. Ryan Murdock), a djevojka će svoje mjesto pronaći u vrlo malom kutu svijeta negdje u bliskoj budućnosti. U međusobnim odnosima zrcalit će se želje, čežnje i strahovi, od prapovijesti (Dobro srce, Rusija, r. Evgeniya Jirkova), u zimskim noćima (Slatka noć, Belgija, Lia Bertels) i na dvama otocima usred mora (Iznad svega, Francuska, r. Lisa Klemenz).
Filmovi Natjecanja filmova za djecu prikazuju se svakoga dana, od utorka 4. lipnja do petka 7. lipnja, u 9:30 i 11:30 sati u dvorani Kinoteke te u subotu 8. lipnja u 11 i 12 sati na istom mjestu.
Idealan za djecu u pratnji roditelja, Obiteljski program sastoji se od 3 tematska bloka kratkometražnih filmova, dva dugometražna filma, izbora najboljih crtića s devetog festivala VAFI te predstave Ježeva kućica i filma Ježeva kuća u Ljetnom kinu Gradec (nedjelja, 2. lipnja, 20 sati, 4+), nakon kojih se roditelji i mališani mogu zaputiti na omiljeni Animacikl. Predstava Ježeva kućica Kazališta Tvornica lutaka (Mario Kovač i Petra Radin, 40 minuta) nastala je prema motivima istoimenog djela Branka Ćopića, baš kao i nagrađivani film Eve Cvijanović.
Tematski blokovi kratkih filmova Obiteljskog programa posvećeni su blagdanskoj čaroliji (slovačko-češki film Mimi i Lisa – Zagonetka božićnih svjetala te irsko-estonska Kabanica), ustrajnosti i različitosti („To sam ja!“) (švicarsko-belgijski film Zibilla i kanadski Veličanstveni izum) te životinjama iz njemačkog studija Film Bilder (15 filmova iz 30-godišnje povijesti). Obiteljski program uz to nudi i francuski dugometražni film Kućica za ptice (r. Célia Rivière) uz naraciju uživo glumca Filipa Riđičkog (kako bi i najmlađi mogli uživati u devet prekrasnih animiranih bajki) te švedski film sinkroniziran na hrvatski, uzbudljivu detektivsku avanturu za djecu Gordon i Paddy (r. Linda Hambäck). Filmovi Obiteljskog programa prikazuju se u dvorani Kinoteke od utorka 4. lipnja do petka 7. lipnja svakoga dana u 15:30 sati te u petak u 17:30 sati, a u subotu 8. lipnja u 14, 15, 16 i 17:30 sati. Cijela je dakle subota rezervirana za uživanje u najboljim ostvarenjima animacije za djecu i obitelj.
Radionice animiranog filma odvijat će se u Medijateci Francuskog instituta. Radionica koja će djecu upoznati s optičkim igračkama na rasporedu je u subotu 1. lipnja od 11 do 14 sati pod vodstvom animatorice Antonije Veljačić, koja će voditi i tjednu radionicu animiranog filma „Animiraj!“ za koju se prethodno potrebno prijaviti na adresu [email protected], a odvija se od utorka 4. do petka 7. lipnja, svakoga dana od 17 do 19 sati. Radionica optičkih igračaka otvorena je za djecu od 4 godine naviše, dok je tjedna radionica namijenjena djeci školskog uzrasta.
Program Animafest u Vašem kvartu, koji s ciljem približavanja animacije većem broju djece dovodi besplatne projekcije iz programa festivala u kulturne centre zagrebačkih četvrti, odvija se u: KUC-u Travno (Božidara Magovca 17; subota 25. svibnja, 11 sati, „Ususret Animafestu: Životinjsko carstvo Film Bildera; srijeda 5. lipnja, 19 sati, Veliki Zli Lisac i druge priče), Narodnom sveučilištu Dubrava (Cerska 1; subota 1. lipnja i nedjelja 2. lipnja, 11 sati, Veliki Zli Lisac i druge priče; subota 8. lipnja i nedjelja 9. lipnja, 11 sati, Životinjsko carstvo Film Bildera), Narodnom sveučilištu Sesvete (Trg Dragutina Domjanića 6; subota 1. lipnja, 17 sati i četvrtak 6. lipnja, 10 sati, Veliki Zli Lisac i druge priče; subota 1. lipnja, 18:30 sati, Radionica animiranog filma), Centru za kulturu i informacije Maksimir (Švarcova 18; subota 1. lipnja, 20:30 sati, Veliki Zli Lisac i druge priče na otvorenom, u slučaju kiše u dvorani centra), Centru za kulturu Trešnjevka (Park stara Trešnjevka 1; nedjelja 9. lipnja, 11 sati, „Animafestov maraton: Veliki Zli Lisac i druge priče, Životinjsko carstvo Film Bildera) i Kulturnom centru Peščenica (Ivanićgradska 41a; subota 1. lipnja, 10:30, Veliki Zli Lisac i druge priče, subota 8. lipnja, 17 sati, Životinjsko carstvo Film Bildera). Ulaz na sve programe u kulturnim centrima Grada Zagreba je besplatan.
Veliki Zli Lisac i druge priče, dobitnik Animafestove Nagrade publike 2018. godine, dugometražni je francuski film Benjamina Rennera, autora omiljenih Ernesta i Celestine, temeljen na autorovim ilustriranim knjigama i srednjovjekovnom Romanu o Liscu. Film stvara dojam akvarelne slikovnice u pokretu, ali s mnogo gega, humora i snažnih emocija. Osim na projekcijama Animafesta u Vašem kvartu, ovaj će film biti prikazan i na Animafestovom Open Airu u subotu 25. svibnja u 22 sata u Parku Zrinjevac.
Animafest i 2019. u suradnji s udrugom Djeca susreću umjetnost s projekcijama i razgovorima s autorima gostuje i na pedijatrijskim odjelima zagrebačkih bolnica – na onkologiji i pedijatriji KBC-a Zagreb (Rebro), Klinici za dječje bolesti u Klaićevoj ulici, Klinici za tumore u Ilici, Psihijatrijskoj bolnici za djecu i mladež u Kukuljevićevoj, Dječjoj bolnici Srebrnjak te u KBC Sestre milosrdnice.
Pojedinačne ulaznice Programa za djecu i mlade (Natjecanje filmova za djecu i Obiteljski program) stoje 25 kuna. Obiteljske iskaznice, koje omogućuju ulaz na sve projekcije Programa za djecu i mlade, dostupne su u dva modela: 1+1 (jedna odrasla osoba i jedno dijete) za 100 kuna te 1+2 (jedna odrasla osoba i dvoje djece) za 150 kuna. Sve ulaznice mogu se kupiti na adresi: animafest.kupiulaznicu.hr. te tijekom festivala u svim festivalskim kinima.