Povratak
Treći je dan Svjetskog festivala animiranog filma, a ni mlađi ni zreliji gledatelji, kao ni autori ni teoretičari animacije, ne posustaju u demonstraciji strasti prema najljepšem filmskom rodu. Posjetitelji od 7 do 10 godina starosti od 9:30, pa potom ponovno od 11:30, u Kinoteci uživaju u Natjecanju filmova za djecu 2 uz razgovor s Fionom Rolland (Bobelova kuhinja) i filmove kao što su Kućna zamka, Noćne čizme, Šaran i dijete, Lulina i Mjesec. Isti program danas u 10 sati prikazuje se i u NS Sesvete.
U 14 sati u Kinoteci se može vidjeti Veliki život Kristine Dufkove iz Velikog natjecanja kratkometražnog filma. Riječ je o inkluzivnoj projekciji popraćenoj audiodeskripcijom, AD titlovima i hrvatskim znakovnim jezikom uživo (realiziranoj u suradnji s Udrugom Filmaktiv), a ova tinejdžerska lutkarska i 2D komedija s pjevanjem prati pretilog i duhovitog dvanaestogodišnjaka, vrsnog kuhara i glazbenika na putu mršavljenja i osvajanja školske kolegice. Adaptacija omladinskog romana Mikaëla Olliviera slavi prijateljsku i obiteljsku podršku, samoprihvaćanje i autoironiju te je nastajala tijekom 13 godina. O tom dugotrajnom procesu nakon projekcije govorit će producentica Agata Novinski. Srijeda u Kinoteci nastavlja se u 16 sati prvim segmentom osvrta na Južnu Koreju „Betonski snovi“ koji predstavlja povijest tamošnje nezavisne animacije kroz radove autora poput Yumi Joung (Prašnjava djevojčica), Jee-youn Park (Stvari koje ne može izbjeći u gradu), Woona Hana (Mišolovka), Sae-byul Hwangbo (Brisanje) i dr., a koji nude različite poglede na suvremeni urbani život niže srednje klase. Nakon projekcije Nika Petković razgovara s Hyung-yun Changom, autorom filma Vrijeme za čaj.
Slijedi Veliko natjecanje kratkometražnog filma 6 u 18 sati s: Vrtlarenjem Sarah Beeby, spektakularno dizajniranim nadrealističkim pogledom na traumu seksualnog napada, Kao da ih je zemlja progutala Natalije León, još jednim angažiranim radom, ovoga puta o femicidu u Meksiku koji se adresira putem reminiscencija jedne djevojke na djetinjstvo, Dolores Cecilije Andalón Delgadillo, blago makabrične parafraze Alice u Zemlji čudesa, Bodlje u guzi Elene Walf, njemačko-hrvatske koprodukcije životinjske geg-humoreske iz serijala Lenas Hof, nježnim i melankoličnim Lijepim ožiljcima Raphaëla Jouzeaua, kreativnom vizualizacijom razgovora o prekidu te dirljivom studijom emocionalnih inhibiranosti i nepodudarnosti, Freeride u C-u Edmundsa Jansonsa, skijaškim filmom i „apstraktnim plesom užitka i krhkosti“, te Skrollom Martena Vissera, osvrtom na samodopadnost novomedijskog, referencama zagušenog društva spektakla u kojem su različiti dokumentaristički postupci sljubljeni s monstruoznošću.
U 20 sati Kinoteka, uz razgovor s autorom nakon projekcije, prikazuje dugometražni Balentes Giovannija Columbua, sardinsku priču o dvojici dječaka koji su 1940. godine oslobodili konje s vojne farme u činu smione, ali nesmotrene čežnje za avanturom. Žanrovski između povijesne melankolično-fatalističke (melo)drame, vesterna, narodne balade i hommagea, Balentes svoju pripovijest daje fragmentarno, ali i polifono, dok mu je mahom monokromatski likovni izričaj na razmeđu avangarde, filma atrakcije, rotoskopije, siluetnosti i eksperimentalizma, s gotovo 30 000 pejzaža nastalih gestualnim potezima kista, ogrebotinama, mrljama, loop-ovima i glitch-evima.
U KIC-u se od 9:30 panelima o mogućnosti linije i nasilju u animiranom filmu, odnosno izlaganjima Corrie Francis Parks (SAD), Aline Helmcke (Njemačka), Paole Bristot (Italija), Adriane Navarro-Álvarez (Španjolska), Esther Bley (SAD), Marie-Josée Saint-Pierre (Kanada), Mine Sablić Papajić (Srbija) i Caroline López Caballero (Španjolska), nastavlja i završava Animafest Scanner XII. Današnje rasprave odvijaju se pod moderaturom Andrijane Ružić i Holgera Langa, a kao i prethodnoga dana od 17 sati na istom će mjestu biti predstavljene nove knjige: Woman and Film Animation: A Feminist Corpus at the National Film Board of Canada 1939-1989 Marie-Josée Saint-Pierre, On the Animation Trail: 20 Years of Animation Festival History Nancy Denney-Phelps i Storyboards of Croatian Animation Films Manivald and Morana urednika Matije Pisačića. Uz autore, u promociji sudjeluju Boško Picula i Paola Orlić.
Za ceremonijalno otvorenje danas je predbilježena izložba „Stipan Tadić: Fačuk“ u Galeriji Kaptol u 13 sati. U Muzeju suvremene umjetnosti filmski program u srijedu je kvantitativno nešto sažetiji, ali zato kvalitativno vrhunski. Drugi segment južnokorejskog fokusa „Krvne veze“ (17:30) okuplja radove koji prikazuju sukob i pomirenje u obitelji – tradicionalno najvažnijoj korejskoj zajednici koja može biti zaštitna ograda, ali i kavez. Neki od redatelja su Jinkyu Jeon (Kuća gubitka), Nari Jang (Soba moga oca), Jin Woo (San) i Kang-min Kim (Kkum). Impresivni Invisions (Monument) Shunsakua Hayashija iz Velikog natjecanja dugometražnog filma također se danas može vidjeti u MSU-u u 19 sati.
Srijeda u MM centru točno u podne donosi panel Animafest PRO-a „Kad studentski filmovi postanu profesionalni“ u kojem sudjeluju Martin Vandas, Tina Smrekar, Jelena Milunović i Daniel Šuljić. Nastavljaju se i treći AFN Edu te radionica Varje Jakovljeve. Slijedi četvrti segment tematskog filmskog programa „Svijet na rubu“ posvećen protestima i aktivizmu (16 sati). Među čak 16 filmova kriju se i oni Daniela Birda, Paule Bush i Simone Giampaolo, ali i oni umjetničkih kolektiva poput Ligebite Libere, Animators Against War, Ageda Kolpla Taldea i #StandWithUkraine. Gostuje Reynaert Vosveld, autor filma Palica. Potom od 18 sati gledamo Svjetsku panoramu 2 u sklopu koje gostuju Natasza Cetner (Unutra, dolina pjeva) i Krste Gospodinovski (Nijemi filmovi). U 20 sati 3. segment „Svijeta na rubu“ obrađuje teror državnih aparata.
U Kinu SC dan počinje reprizom Svjetske panorame 1 (13 sati), da bi se potom nastavio već tradicionalnim programom „Iz majstorskih radionica“ (15:30) koji okuplja nove filmove afirmiranih autora čije smo bogate karijere mogli redovito pratiti i putem Animafesta. Nakon projekcije razgovarat ćemo s Izibene Oñederrom (Doći će (imat će tvoje oči)) i Thomasom Renoldnerom (Stampferovi snovi), a vidjet ćemo i radove Yumi Joung, Priita i Olge Pärn, Leija Leija, Vere Neubauer i Raa Heidmetsa. U 17:30 studentsko natjecanje ponovno je u SC-u, a nakon „dvojke“ s nama su Eleni Aerts (Crveno meso), Marta Margetić (Kičma), Qi Duan (Sh), Justin Fayard (HIC SVNT DRACONES), Pearl Seemann (Opto Optics), Nolan Downs (Vodi me pijan kući sam), NanTung Lin (Oguljotina), Ziyu Wang i Jinhong Yu (Dobar tek). U 20 sati Veliko natjecanje kratkometražnog filma 3 također ugošćuje autore: Vuka Jevremovića (Moralna potpora), Samuela Pattheya (Bez glasa), Matúša Vizára (Oslobodite kokoši), Daniellu Pires Schuarts i Leonarda Carneira Salomãa (kolektiv Yuca, Nemoguće putovanje), Sašu Svirskog (Zagasite mrlje zelenkastih boja), Ziniju Scorier i Marie Royer (Glavno jelo).
Srijedu zaključuje izbor klasika iz 65-godišnje povijesti Međunarodne asocijacije animiranog filma ASIFA-e (22 sata, Kino SC) – uistinu nezaobilazna selekcija samih legendi kao što su Norman McLaren i Evelyn Lambart (Zbogom dosadna brigo), Raoul Servais (Govoriti ili ne govoriti), Caroline Leaf (Ulica), Renzo Kinoshita (Pica-Don), Borivoj Dovniković (Škola hodanja), Jerzy Kucia (Ugađanje instrumenata), Paul Driessen (Ubijanje jajeta) i Joanna Quinn (Ženski provod). U projekciju će nas uvesti Deanna Morse i Thomas Renoldner, predsjednica i glavni tajnik ASIFA-e.