Logo_hovers_2016
Title
Svjetski festival animiranog filma /
16. - 20. lipnja 1980.
Svjetski festival animiranog filma / 16. - 20. lipnja 1980.
hr | en
52-plakat80_resize

Programska komisija: Borivoj Dovniković, predsjednik
Boris Kolar, Aleksandar Marks, Ranko Munitić, Nikola Majdak, Pavao Štalter

Direktor festivala: Radovan Kraljić
Organizacijski direktor: Jura Šaban

Broj prijavljenih filmova 269
Prikazani filmovi iz 26 zemalja
Filmovi u natjecanju 52
Filmovi izvan natjecanja 35

Međunarodna selekcijska komisija
Giannalberto Bendazzi - Italija
Donio Donev - Bugarska
Zlatko Grgić - Jugoslavija

Međunarodni ocjenjivački sud
Vasco Granja - Portugal
Roswitha Fischer - SR Njemačka
Attila Dargay - Mađarska
Laurentiu Sirbu - Rumunjska
Zdenko Gašparović - Jugoslavija

Službene nagrade

Velika nagrada Skaska Skazok Tale of the Tales, Yuri Norstein, SSSR

Nagrade u kategorijama

Filmovi kraći od 5 minuta
Prva nagrada Poslednji sunčev zrak The Last Ray of Sunshine, Nikola Majdak, Jugoslavija
Druga nagrada Seaside Woman, Oscar Grillo, Velika Britanija
Treća nagrada Legacy, Will Winton, SAD

Filmovi od 5 do 12 minuta trajanja
Prva nagrada Jeu de coudes Elbowing, Paul Driessen, Kanada
Druga nagrada Riblje oko Fisheye, Joško Marušić, Jugoslavija
Treća nagrada Confession of a Stardreamer, John Canemaker, SAD

Filmovi od 12 do 30 minuta
Prva nagrada Les trois inventeurs The Three Inventors, Michel Ocelot, Francuska
Druga nagrada Ubu, Geoff Dunbar, Velika Britanija
Treća nagrada Autobahn, John Halas, Velika Britanija

Obrazovni filmovi
Caninabis, Kay Pindall, Kanada

Filmovi za djecu koji nisu dio serije
Smješak za tetku Smile for Auntie, Gene Deitch, SAD

Filmovi za djecu koji su dio TV serije
Animalia IV - A Macska Cat, Tibor Hernadi, Mađarska

Najbolji prvi film
Nodul Gordian The Gordian Knot, Zoltan Szilagyi, Rumunjska

Specijalna nagrada za likovnost
Filling Time, Andy Walker, Velika Britanija

Specijalna nagrada za animaciju
Fox and Hunter, Hu Hsing-Hu, Kina

Specijalna nagrada za glazbu
Joasia i Smog Tomasz Joasia and the Dragon, Jerzy Kotowski, Poljska

Specijalna nagrada za zvuk
Getting Started, Richard Condie, Kanada

Specijalna nagrada po slobodnoj odluci žirija
Trois themes Three Themes, Alexandre Alexeieff, Francuska

Retrospektive
Dva programa jugoslavenske animacije izvan Zagreba
Najbolji filmovi s festivala u ‘79.

Izložbe
Miroslav Šutej - Pajo Patak u Zagrebu
Međunarodna izložba kompjuterske animacije

Festivalski piknik Samobor

Autor plakata: Zvonimir Lončarić