Logo_hovers_2019
Title
World Festival of Animated Film /
3 to 8 June 2019
World Festival of Animated Film / 3 to 8 June 2019
hr | en

Grand Competition – Shot Film
‣ Grand Prix - Short Film (best short film of the festival) cash award of 2,500 €
‣ TOMEK POPAKUL - ACID RAIN Poland / 2019

‣ Golden Zagreb (for creativity and innovative artistic achievement) – cash award of 2,000 €
‣ MICHAEL FREI - KIDS Switzerland / 2019

‣ Zlatko Grgić (best first film production apart from educational institutions) – cash award of 1,500 €
‣ MALTE STEIN - FLOOD Germany / 2018 

 Mr. M – Short Film, audience award
‣ TOMEK POPAKUL – ACID RAIN Poland / 2019

Grand Competition – Feature Film
‣ Grand Prix - Feature Film (best feature film of the festival) – cash award of 2,500 €
‣ MILORAD KRSTIĆ - RUBEN BRANDT, COLLECTOR Hungary / 2018

‣ Mr. M - Feature Film, audience award
‣ DENIS DO - FUNAN France, Belgium, Luxembourg, Cambodia / 2018

Croatian Film Competition
‣ Best Croatian Film – cash award of 1,000 € sponsored by the Croatian Film Directors' Guild
‣ LUCIJA MRZLJAK, MORTEN TŠINAKOV - A DEMONSTRATION OF BRILLIANCE IN FOUR ACTS Estonija, Hrvatska / 2018

Student Films Competition 
‣ Dušan Vukotić (best student film) – cash award of 1,000 €
‣ MATOUŠ VALCHÁŘ - AFTER Czech Republic / 2018

Films for Children Competition
 Best film for children
 REMI DURIN - BIG WOLF & LITTLE WOLF France, Belgium / 2018

VR Competition
Best VR Project
 NICOLAS CHAMPEAUX, GILLES PORTE - ACCUSED #2 WALTER SISULU France, 2018

Annual Awards of the World Festival of Animated Film - Animafest Zagreb

At the discretion of Festival Council​
Lifetime Achievement Award 2019 - Suzan Pitt
Award for Outstanding Contribution to Animation Studies 2019 - 
Jayne Pilling

At the discretion of the Student Films Competition Selection Committee
Best Animation School 2019 - 
Gobelins, l'École de l'image – award to an educational institution for the best choice of films submitted for selection

Special Mentions

Grand Competition – Short Film
Boris Labbé
 MOÏA JOBIN-PARÉ – NO OBJECTS Canada / 2019

Ruth Lingford 
 NATALIA MIRZOYAN – FIVE MINUTES TO SEA Russia / 2018

 Michaela Müller
 JONATHAN HODGSON – ROUGHHOUSE United Kingdom, France / 2018

Tünde Vollenbroek
 XU-ZHAN ZHANG - SI SO MI Taiwan / 2018

Chen Xi
 IVANA BOŠNJAK, THOMAS JOHNSON – IMBUED LIFE Croatia / 2019

Grand Competition – Feature Film
 DENIS DO - FUNAN France, Belgium, Luxembourg, Cambodia / 2018

Student Film Competition
 EUNJU ARA CHOI – HAPPY ENDING United Kingdom / 2018

 HEE-SEUNG CHOI – LOVE AT THE CROSSROADS South Korea / 2019

Croatian Film Competition
 IVANA BOŠNJAK, THOMAS JOHNSON – IMBUED LIFE Croatia / 2019

Best Croatian Minority Co-production
 BALÁSZ TURAI – THE FALL OF ROME Hungary, Croatia / 2018

Films for Children Competition
 LIA BERTELS – SWEET NIGHT Belgium / 2018